Zacznijmy od opisu naszych Kochanych Dzieci w Zambijskiej Szkole – nie wszystkie są już dziećmi. Nasza szkoła Mujos liczy około 140 uczniów. Przedział wiekowy: od maluszków Baby classroom (wiek 3-4 latka) po Grade 1, Grade 2-3, Grade 4-5, Grade 6-7, Grade 8, Grade 9 (17 lat). Pracując w szkole jako wolontariusz, warto już w Polsce przygotować sobie plan, co chcemy mniej więcej robić z dzieciakami, zebrać jakieś pomoce naukowe (kredki, książki, flamastry, plastelinę), aby mieć na czym pracować. To znacznie ułatwi Wam późniejszą pracę.
W szkole skupiamy się głównie na nauce obsługi komputera, jednak kila razy w tygodniu możesz także poprowadzić inne zajęcia.
Kilka ważnych kwestii:
Wiek dzieci
W klasach nie zawsze uczą się rówieśnicy, zazwyczaj wiek dzieci jest zróżnicowany.
Dlaczego:
Jeśli przychodzisz do szkoły w wieku 12 lat i nie potrafisz czytać ani pisać, zaczynasz edukację od początku – Grade 1. W Mujos jest kilkoro takich dzieci, więc zwróćcie na nie uwagę, bo może być im troszkę ciężej.
Język
Dzieci dobrze mówią po angielsku, dlatego szczególną uwagę zwrócić należy na pisanie. Dzieci często „gubią” literki, czasami nie wiedzą jak napisać dane słowa albo troszkę je przekręcają. Powodem tego jest brak książek i związana z tym niemożność ćwiczenia czytania. Jeśli chodzi o mowę, bardzo szybko uczą się słów ze słuchu – nawet polskich.
Zaufanie/otwartość/zaangażowanie
Dzieci zambijskie są bardziej otwarte i przyjazne od polskich. Naprawdę się nie złoszczą! Od pierwszego spotkania darzą Muzungu zaufaniem, więc naprawdę czuć od nich ogromne ciepło. Chcą dotykać Twoich włosów czy łapać za dłonie. To już Wasza indywidualna sprawa czy Wam to odpowiada. Dzieci zambijskie uwielbiają przeżywać wszystko całym sobą, nie lubią stać biernie i patrzeć. I to jest część ich kultury – chcą brać udział we wszystkim. Warto angażować je w przygotowania lekcji, pomocy w trakcie zajęć J. Zaangażowanie oczywiście powinno być po obu stronach. Wy też się angażujcie, nauczcie się kilku słów w ich języku. Starsze dzieci są naprawdę dobrymi nauczycielami! Spróbujcie zatańczyć z nimi wspólny taniec, zaśpiewajcie z nimi ich hymn (może być z kartki!).
Co za dużo, to nie zdrowo!
Musicie wiedzieć, że te Dzieciaki są przeurocze! <3 Ale to dzieci jak każde i potrafią tak samo wykorzystywać nasze emocje. Zupełnie jak dzieci polskie, angielskie czy francuskie…
Zatem WSZYSTKO z umiarem! Każdy z Was na pewno przywiezie ze sobą jakieś rzeczy dla dzieci: kredki, flamastry, słodycze. I tu prośba- rozdajcie je rozsądnie. Nie chodzi nam chyba o to, aby przyzwyczaić dzieci, że przyjeżdża Biały i lubimy go, bo coś zawsze nam przywozi. Więc z tym naprawdę uważajcie!
Modlitwy/taniec/przedstawienia
Wszystkie te trzy rzeczy są dla nich bardzo ważne. Każdy dzień szkoły rozpoczyna się o godzinie 8 od wspólnej modlitwy, zaśpiewania hymnu lub deklamacji kilku wierszy w zależności od decyzji nauczyciela.
Jeśli chodzi o taniec, to dzieciaki “wymiatają” – sami zobaczycie – my już wiemy, że nigdy tak nie będziemy tańczyć. Mają to po prostu w genach! Sami się przekonacie! Próbujcie może im dorównacie!
Baby Classroom i Grade 1-5
Maluchy kochane jak inne dzieciaki. <3 Jeśli chodzi o prowadzenie zajęć z młodszymi dzieciakami, skupcie się bardziej na nauce poprzez zabawę. Niestety są przyzwyczajone do prowadzenia lekcji w trybie siedzącym, a każde dziecko potrzebuje trochę ruchu. W bardzo szybkim tempie chłoną piosenki, więc warto się na nich skupić, nawet gdy gorzej z Waszym głosem. Zawsze możecie zgrać piosenkę na telefon i odtworzyć ją w klasie. Skupcie się też na aktywności sportowej, nie ma WF-u, więc wszystkie ćwiczenia są mile widziane, dla Starszaków także.
Grade 6-9
To już młodzież nie dzieci. Są zmotywowani, gotowi do nauki, mający dużo marzeń. Chcą się uczyć, zdobyć wykształcenie, by było im łatwiej w życiu. W tych klasach kładzie się większy nacisk na przygotowanie do egzaminów. Zambijscy nauczyciele idą zgodnie ze swoim planem, ale Wy wolontariusze możecie im zapewnić na jednych zajęciach troszkę rozrywki. Przecież nie samą nauką człowiek żyje! Jeśli chodzi o prowadzenie zajęć w tych klasach; Ja prowadziłam język angielski i warto na takich lekcjach skupić się bardziej na rozmowach z uczniami na temat różnych kultur, problemów, tematów tabu (nie mam tutaj na myśli HIV czy AIDS – dzieci są bardzo dobrze poinformowane na ten temat), ale tematy związane z wyborem swojej przyszłej drogi, wyborem partnera, znalezieniem miłości, co jest ważne w relacji ,co nie. To proste sprawy, ale dzięki takim pogadankom mogą nauczyć się otwartości, czy wyrobić sobie zdanie na dany temat. Możemy spróbować być dla nich swego rodzaju przewodnikiem i kształtować w nich pozytywne wartości. Pokazać im, że mogą wszystko!
Hymn Zambii
Dla chętnych (dzieci docenią, że potraficie)
Stand and sing of Zambia proud and free,
land of work and Joy In unity,
victors in the struggle for the right.
We’ve won freedom’s fight.
All one, strong and free
Africa is our own motherland,
fashioned with and blessed
by God’s good hand.
Let us All hear pe ople join as one,
brothers under the Sun.
All one, strong and free
One land and one nation is our cry,
dignity and peace, health Zambia’s sky.
Like our noble eagle in is flight,
Zambia, praise to thee.
All one, strong and free.